Wojenne dziewczyny

o serialu

„Wojenne dziewczyny” powracają do TVP1

„Wojenne dziewczyny” powracają do TVP1

Irka, Ewka i Marysia - każda z nich wywodzi się z innego środowiska – Irka pochodzi z inteligenckiej, patriotycznej rodziny, Ewka ze środowiska drobnych przestępców, a Marysia jest córką bogatego żydowskiego przemysłowca z Łodzi. Ich losy splatają się w okupowanej Warszawie. Tytułowe „Wojenne dziewczyny” stają do często beznadziejnej walki o ideały. Aby była ona skuteczna, każda z bohaterek musi przejść wewnętrzną przemianę. Pomimo wojny nie chcą stracić tego, co mają najcenniejsze – szacunku do samych siebie.

Odnalezieniem Kamila Brodzkiego w folwarku Grudzińskiego kończy się pierwszy sezon. Będzie to jeden z głównych wątków serii drugiej - opowieści o miłości i zdradzie, o walce i zemście. Po raz pierwszy od sierpnia ‘39 roku Irka staje przed Kamilem. Ten jednak nie poznaje ani jej, ani nikogo z przeszłości. Został znaleziony pod gruzami domu po bombardowaniu i wyciągnięty przez mieszkańców przyfolwarcznej wsi. Do tej pory nie odzyskał pamięci. Irka ukrywa Kamila zarówno przed poszukującą go Abwehrą, jak i polskim kontrwywiadem, licząc, że z jej pomocą odzyska pamięć.

Marysia ukrywa swego ojca Konstantego i siostrę Zoję u prof. Wojtowicza. Sama uzyskuje pomoc od Andrzeja. Konstanty, ojciec Marysi bardzo ciężko choruje. Natomiast Ewka dostaje polecenie zdobycia niemieckiego wojskowego dokumentu. W trakcie ryzykownej akcji w hotelu, Irka trafia na salę balową, w której odbył się jej pierwszy i zarazem ostatni bal przed wrześniem. To tam Kamil jej się oświadczył.

Marysia dzięki Andrzejowi dostaje mieszkanie i pracę u jego dobrej znajomej Natalii Wieleżyńskiej. Natalia z nastoletnią córką Kasią zatrzymały się w Warszawie w swoim dużym mieszkaniu. Kasia, nastolatka kocha się skrycie w Andrzeju, którego zna od dziecka. Nastolatka wierzy, że to miłość z wzajemnością, a Marysię postrzega jako konkurencję.

W postacie trzech głównych bohaterek wcieliły się aktorki młodego pokolenia: Aleksandra Pisula (Marysia), Marta Mazurek (Irka), Vanessa Aleksander (Ewa). W roli matki Irki widzowie zobaczą Danutę Stenkę, natomiast brata Irki gra Michał Czernecki.

Reżyseria: Michał Rogalski

Obsada: Marta Mazurek, Vanessa Aleksander, Aleksandra Pisula, Michał Czernecki, Danuta Stenka, Mateusz Rzeźniczak, Joanna Balas i inni

„Wojenne dziewczyny” już 25 marca (niedziela) w TVP1 o godz. 20.10.

Premierowe odcinki dostępne również na TVP VOD (vod.tvp.pl)

Pierwszy sezon Wojennych Dziewczyn już na DVD!

Pierwszy sezon Wojennych Dziewczyn już na DVD!

Wydanie obejmuje 13 odcinków wojennych przygód Marysi, Ewki i Irki. Pochodzące z różnych środowisk dziewczyny spotykają się w okupowanej Warszawie. Gdyby nie wojna, prawdopodobnie nigdy by się nie poznały. W tej trudnej sytuacji z energią i determinacją włączają się w działania ruchu oporu. Serial obrazuje aktywną walkę Polek w czasach okupacji. 

Wojenne Dziewczyny były emitowane na antenie TVP1, w ciągu pierwszego sezonu zyskały szerokie grono sympatyków. Świetna obsada i historia ulokowana w okupowanej Warszawie to doskonałe połączenie. 

Od 16 sierpnia fani serialu mogą cieszyć się jego dostępnością na DVD. 

Obsada: Marta Mazurek, Vanessa Aleksander, Aleksandra Pisula, Michał Czernecki, Danuta Stenka, Mateusz Rzeźniczak, Joanna Balas i inni. 

Dodatkowe informacje: 

Reżyseria: Michał Rogalski 

Muzyka: Bartosz Chajdecki 

Zdjęcia: Marian Prokop, Maciej Lisiecki Scenariusz: Marek Kreutz 

Kierownictwo produkcji: Magdalena Badura 

Produkcja: Akson Studio dla TVP 

Producent: Michał Kwieciński 

Dane techniczne: czas trwania 573 min (13 odcinków); ilość nośników 4 DVD; PAL, 16:9, kolor; rok produkcji 2017 


Wydawnictwo dostępne w dobrych sklepach na terenie całego kraju oraz na www.sklep.tvp.pl

O „Wojennych dziewczynach”

O „Wojennych dziewczynach”

Nie są jeszcze matkami, nie są też jeszcze żonami. Przygotowywane przez pierwsze dwadzieścia lat dzieciństwa i młodości do życia według standardów swego środowiska, nagle stanęły bezbronne wobec potężnych sił Zła i Ciemności. I podjęły z nimi walkę. Żeby ta walka była skuteczna, muszą się zmienić.

W kolejnych odcinkach tego serialu staramy się pokazać tę przemianę. Przemiana to głębsza i trudniejsza niż w przypadku ich rówieśników, chłopców - młodych mężczyzn walczących z wrogiem. Ci zgodnie z wiekową tradycją przygotowywani byli zawsze do walki i fizycznie, i psychicznie - wojsko to męski żywioł. Jednak wojna totalna nie bierze pod uwagę takich różnic – Młoda Polka jest takim samym wrogiem, jak młody Polak-bojownik.